
5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$272
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.1% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Po 3000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Honor |
| Model | Honor 3X G750 |
| Dimensions | 149.5 x 77.4 x 8.9 mm (5.89 x 3.05 x 0.35 in) |
| Weight | 162 g (5.71 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, AF |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | LED flash, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 3000 mAh, removable |
| Internal Memory | 8GB 2GB RAM, 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 - SIM 1 & SIM 2 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.