
5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$109
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.9% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 2000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Honor |
| Model | Honor 4 Play |
| Dimensions | 143 x 72 x 8.5 mm (5.63 x 2.83 x 0.33 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| Colours | White, Black |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Frequency | HSPA, LTE |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Li-Ion 2000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.