
5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$185
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.9% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 2550 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Honor |
| Model | Honor 4C |
| Dimensions | 143.3 x 71.9 x 8.8 mm (5.64 x 2.83 x 0.35 in) |
| Weight | 162 g (5.71 oz) |
| Colours | White, Black, Gold |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, f/2.0, AF |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps | 720p |
| Battery | Li-Ion 2550 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 8GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-450MP4 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 - CHM-U01 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 - CHM-U01 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.