
5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$217
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.6% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Po 3000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Honor |
| Model | Honor 4X |
| Dimensions | 152.9 x 77.2 x 8.7 mm (6.02 x 3.04 x 0.34 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| Colours | White, Black |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, f/2.0, AF |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps | 720p |
| Battery | Li-Po 3000 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 15 h (3G) |
| Standby | Up to 200 h (3G) |
| Internal Memory | 8GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core 1.2 GHz Cortex-A53Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-450MP4Adreno 306 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.