
5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$130
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.9% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 2200 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2016, June
| Brand | Honor |
| Model | Honor 5A |
| Dimensions | 144.2 x 72.5 x 9 mm (5.68 x 2.85 x 0.35 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| Colours | Black, White, Gold |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, f/2.0, 28mm (wide), AF |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | Dual-LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2200 mAh, removable |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 8, 20 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.