
5.2 inches, 74.5 cm2 (~68.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$185
Display
5.2 inches, 74.5 cm2 (~68.7% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 3000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2016, May
| Brand | Honor |
| Model | Honor 5c |
| Dimensions | 147.1 x 73.8 x 8.3 mm (5.79 x 2.91 x 0.33 in) |
| Weight | 156 g (5.50 oz) |
| Colours | Silver, Gray, Gold |
| Screen Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~68.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, f/2.0, AF |
| Front Camera | 8 MP, f/2.0 |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T830MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 / TD-SCDMA - NEM-UL10 |
| 4G | 1, 3, 7, 8, 20 - EU model |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 / TD-SCDMA - NEM-UL10 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (region dependent) |
| Radio | FM radio |
| HD | Basemark OS II 2.0: 1221Basemark X: 7735 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.