
5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$196
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.2% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 3000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Honor |
| Model | Honor 5X |
| Dimensions | 151.3 x 76.3 x 8.2 mm (5.96 x 3.00 x 0.32 in) |
| Weight | 158 g (5.57 oz) |
| Colours | White, Black, Gold |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, f/2.0, 28mm (wide), AF |
| Front Camera | 5 MP, f/2.4, 22mm (wide) |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM, 16GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (4x1.2 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 8, 20 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| HD | Basemark OS II 2.0: 874Basemark X: 5009 |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Other | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.