
5.0 inches, 67.7 cm2 (~69.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$315
Display
5.0 inches, 67.7 cm2 (~69.6% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Po 3100 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Honor |
| Model | Honor 6 |
| Dimensions | 139.6 x 69.7 x 7.5 mm (5.50 x 2.74 x 0.30 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 5.0 inches, 67.7 cm2 (~69.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~445 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat6 300/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, f/2.0, 28mm (wide), AF |
| Front Camera | 5 MP, f/2.4, 22mm (wide) |
| Video | Dual-LED flash, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 3100 mAh, non-removable (11.8 Wh) |
| Internal Memory | 16GB 3GB RAM, 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (4x1.7 GHz Cortex-A15 & 4x1.3 GHz Cortex-A7) |
| GPU | Mali-T624MP4 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 - H60-L02, H60-L12 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 - H60-L02, H60-L12, H60-L04 |
| 4G | 1, 3, 41 - H60-L02, H60-L12 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 - H60-L02, H60-L12, H60-L04 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot/ DLNA (market dependent) |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Infrared | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| HD | Basemark OS II 2.0: 888Basemark X: 4868 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.