
5.5 inches, 83.4 cm2 (~73.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$348
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~73.2% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 3600 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Honor |
| Model | Honor 6 Plus |
| Dimensions | 150.5 x 75.7 x 7.5 mm (5.93 x 2.98 x 0.30 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| Colours | Black, White / Gold (LTE model) |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~73.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat6 300/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, f/2.0, AF 2 MP, (depth) |
| Front Camera | 8 MP, f/2.4 |
| Video | Dual-LED flash, HDR | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 3600 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB (3G model); 16/32GB (LTE model), 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A15 & 4x1.3 GHz Cortex-A7) |
| GPU | Mali-T628 MP4 |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - PE-UL00 |
| 4G | 1, 3, 41 - PE-UL00 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - PE-UL00 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Infrared | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (market dependant) |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.