
5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$141
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.5% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Po 3020 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, July
| Brand | Honor |
| Model | Honor 6A (Pro) |
| Dimensions | 143.7 x 71 x 8.2 mm (5.66 x 2.80 x 0.32 in) |
| Weight | 143 g (5.04 oz) |
| Colours | Gold, Silver, Dark Gray, Blue, Pink |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, 28mm (wide), PDAF |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 3020 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE (unspecified) |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted, region dependent), accelerometer, proximity, compass |
| Other | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.