
5.2 inches, 74.5 cm2 (~68.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$185
Display
5.2 inches, 74.5 cm2 (~68.9% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 3000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, November
| Brand | Honor |
| Model | Honor 6C Pro |
| Dimensions | 147.9 x 73.2 x 7.7 mm (5.82 x 2.88 x 0.30 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| Colours | Black, Blue, Gold |
| Screen Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~68.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | S-IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, f/2.2, PDAF |
| Front Camera | 8 MP, f/2.2 |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x 1.5GHz Cortex-A53 & 4x 1.0GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 40 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v4.1, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.