
5.5 inches, 82.6 cm2 (~71.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$196
Display
5.5 inches, 82.6 cm2 (~71.8% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP 12 MP
Battery
Li-Ion 3340 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2016, October
| Brand | Honor |
| Model | Honor 6X |
| Dimensions | 150.9 x 76.2 x 8.2 mm (5.94 x 3.00 x 0.32 in) |
| Weight | 162 g (5.71 oz) |
| Colours | Gray, Gold, Silver |
| Screen Size | 5.5 inches, 82.6 cm2 (~71.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPS IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~403 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP 12 MP, 1/2.9", 1.25m, PDAF 2 MP, (depth) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3340 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 23 h (3G) |
| Standby | Up to 650 h (3G) |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T830MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 8, 38 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, EDR, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| HD | GFXBench: 4.8fps (ES 3.1 onscreen) |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Other | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.