
5.2 inches, 74.5 cm2 (~72.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$239
Display
5.2 inches, 74.5 cm2 (~72.4% screen-to-body ratio)
Camera
20 MP
Battery
Li-Po 3100 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Honor |
| Model | Honor 7 |
| Dimensions | 143.2 x 71.9 x 8.5 mm (5.64 x 2.83 x 0.33 in) |
| Weight | 157 g (5.54 oz) |
| Colours | Gray, Silver, Gold |
| Screen Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~72.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS-NEO LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Main Camera | 20 MP, f/2.0, 27mm (wide), 1/2.4", PDAF |
| Front Camera | 8 MP, f/2.4, 26mm (wide) |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama | 1080p@30fps, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 3100 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 8 h 20 min (3G) |
| Standby | Up to 350 h (3G) |
| Internal Memory | 16GB 3GB RAM, 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T628 MP4 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA 900 / 1900 / 2100 - Europe |
| 4G | 1, 3, 7, 8, 20 - Europe |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 1900 / 2100 - Europe |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, EDR, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| Infrared | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (market dependant) |
| Radio | Stereo FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front (Gorilla Glass 3), aluminum back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.