
5.7 inches, 83.8 cm2 (~75.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$130
Display
5.7 inches, 83.8 cm2 (~75.4% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 3000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2018, April
| Brand | Honor |
| Model | Honor 7A |
| Dimensions | 152.4 x 73 x 7.8 mm (6.00 x 2.87 x 0.31 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| Colours | Black, Gold, Blue |
| Screen Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 (~75.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, f/2.0 13 MP, f/2.2, PDAF 2 MP, (depth) |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 3000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 4x1.1 GHz Cortex A53) |
| GPU | Adreno 505 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.