
5.2 inches, 74.5 cm2 (~73.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$272
Display
5.2 inches, 74.5 cm2 (~73.9% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Po 3100 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Honor |
| Model | Honor 7i |
| Dimensions | 141.6 x 71.2 x 7.8 mm (5.57 x 2.80 x 0.31 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| Colours | Black, White, Gold |
| Screen Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~73.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Frequency | HSPA, LTE |
| Main Camera | 13 MP, f/2.0, 28mm, AF |
| Front Camera | Manual flip-up main camera module |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 3100 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM (AL00) |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x1.7 GHz Cortex-A53 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (market dependant) |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.