
5.45 inches, 76.7 cm2 (~73.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$119
Display
5.45 inches, 76.7 cm2 (~73.8% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 3020 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2018, May
| Brand | Honor |
| Model | Honor 7S |
| Dimensions | 146.5 x 70.9 x 8.3 mm (5.77 x 2.79 x 0.33 in) |
| Weight | 142 g (5.01 oz) |
| Colours | Black, Gold, Blue |
| Screen Size | 5.45 inches, 76.7 cm2 (~73.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LCD | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~295 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, PDAF |
| Front Camera | 5 MP, LED flash (Global) 24 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.9m (China) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3020 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8100 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (Dual SIM model only) |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20 - Global |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.