
5.93 inches, 90.7 cm2 (~77.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$196
Display
5.93 inches, 90.7 cm2 (~77.0% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 3340 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, December
| Brand | Honor |
| Model | Honor 7X |
| Dimensions | 156.5 x 75.3 x 7.6 mm (6.16 x 2.96 x 0.30 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| Colours | Black, Blue, Gold, Red, Gray |
| Screen Size | 5.93 inches, 90.7 cm2 (~77.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~407 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, f/2.0, 27mm (wide) 16 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/2.9", 1.25m, PDAF 2 MP, (depth) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3340 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 21 h (3G) |
| Standby | Up to 647 h (3G) |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM, 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.36 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T830 MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 40 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, EDR, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| HD | AnTuTu: 67636 (v7)GeekBench: 3535 (v4.4)GFXBench: 2.8fps (ES 3.1 onscreen) |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Other | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.