
5.2 inches, 74.9 cm2 (~72.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$217
Display
5.2 inches, 74.9 cm2 (~72.5% screen-to-body ratio)
Camera
12 MP
Battery
Li-Po 3000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2016, July
| Brand | Honor |
| Model | Honor 8 |
| Dimensions | 145.5 x 71 x 7.5 mm (5.73 x 2.80 x 0.30 in) |
| Weight | 153 g (5.40 oz) |
| Colours | Pearl White, Midnight Black, Sapphire Blue, Gold |
| Screen Size | 5.2 inches, 74.9 cm2 (~72.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPS IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~423 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Main Camera | 12 MP, f/2.2, 35mm (standard), 1/2.9", 1.25m, PDAF, Laser AF 12 MP B/W, f/2.2, 35mm (standard), 1/2.9", 1.25m |
| Front Camera | 8 MP, f/2.4, 1/3.2", 1.4m |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama | 1080p@60fps, 1080p@30fps, 720p@120fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 3000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A72 & 4x1.8 GHz Cortex A53) |
| GPU | Mali-T880 MP4 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 8, 20 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Infrared | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | No |
| HD | Basemark OS II 2.0: 2099Basemark X: 16592 |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front (Gorilla Glass 3), glass back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.