
5.7 inches, 89.6 cm2 (~73.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$337
Display
5.7 inches, 89.6 cm2 (~73.6% screen-to-body ratio)
Camera
12 MP
Battery
Li-Po 4000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, April
| Brand | Honor |
| Model | Honor 8 Pro |
| Dimensions | 157 x 77.5 x 7 mm (6.18 x 3.05 x 0.28 in) |
| Weight | 184 g (6.49 oz) |
| Colours | Pearl White, Midnight Black, Navy Blue |
| Screen Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~73.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPS IPS LCD | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~515 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat12 600/150 Mbps |
| Main Camera | 12 MP, f/2.2, PDAF, Laser AF 12 MP B/W, f/2.2, AF |
| Front Camera | 8 MP, f/2.0 |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama | 4K@30fps, 1080p@60fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 30 h (3G) |
| Standby | Up to 504 h (3G) |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G71 MP8 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 38, 40 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Infrared | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | No |
| HD | GFXBench: 7.9fps (ES 3.1 onscreen) |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front (Gorilla Glass 3), aluminum back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.