
6.09 inches, 91.0 cm2 (~79.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$217
Display
6.09 inches, 91.0 cm2 (~79.2% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Po 3020 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2019, April
| Brand | Honor |
| Model | Honor 8A Pro |
| Dimensions | 156.3 x 73.5 x 8 mm (6.15 x 2.89 x 0.31 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| Colours | Black, Blue, Red, Gold |
| Screen Size | 6.09 inches, 91.0 cm2 (~79.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~282 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, f/1.8, PDAF |
| Front Camera | 8 MP, f/2.0 |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 3020 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 38, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.