
7.12 inches, 127.8 cm2 (~83.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$272
Display
7.12 inches, 127.8 cm2 (~83.4% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 5000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / LTE | Available. Released 2018, September
| Brand | Honor |
| Model | Honor 8X Max |
| Dimensions | 177.6 x 86.3 x 8.1 mm (6.99 x 3.40 x 0.32 in) |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| Colours | Black, Blue, Red |
| Screen Size | 7.12 inches, 127.8 cm2 (~83.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 2244 pixels, 18.7:9 ratio (~350 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, f/2.0 16 MP, f/2.0, PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (4x1.95 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 512 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 38, 40, 41 - Global |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.