
5.15 inches, 73.1 cm2 (~70.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$239
Display
5.15 inches, 73.1 cm2 (~70.0% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 3200 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, July
| Brand | Honor |
| Model | Honor 9 |
| Dimensions | 147.3 x 70.9 x 7.5 mm (5.80 x 2.79 x 0.30 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| Colours | Glacier Grey, Sapphire Blue, Midnight Black, Gold, Blue Bird, Robin Egg Blue |
| Screen Size | 5.15 inches, 73.1 cm2 (~70.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPS IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~428 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat12 600/150 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, f/2.0 12 MP, f/2.2, 27mm (wide), PDAF, 2x lossless zoom 20 MP B/W, f/2.2, 27mm (wide), 1/2.7" |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama | 4K@30fps, 1080p@30fps (gyro-EIS), 1080p@60fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 3200 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G71 MP8 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 38, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C, USB On-The-Go |
| Infrared | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | No |
| HD | AnTuTu: 156984 (v7)GeekBench: 6457 (v4.4)GFXBench: 14fps (ES 3.1 onscreen) |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front (Gorilla Glass 3), glass back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.