
5.84 inches, 85.1 cm2 (~79.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$239
Display
5.84 inches, 85.1 cm2 (~79.5% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP
Battery
Li-Po 3000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / LTE | Available. Released 2018, July
| Brand | Honor |
| Model | Honor 9N (9i) |
| Dimensions | 149.2 x 71.8 x 7.7 mm (5.87 x 2.83 x 0.30 in) |
| Weight | 152 g (5.36 oz) |
| Colours | Lavender Purple, Robin Egg Blue, Sapphire Blue, Midnight Black |
| Screen Size | 5.84 inches, 85.1 cm2 (~79.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~432 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0m 13 MP, PDAF 2 MP, (depth) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 3000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.36 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T830 MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 - China |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 38, 39, 40, 41 - China |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 - China |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.