
5.45 inches, 76.7 cm2 (~73.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$98
Display
5.45 inches, 76.7 cm2 (~73.8% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 3020 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2020, May 04
| Brand | Honor |
| Model | Honor 9S |
| Dimensions | 146.5 x 70.9 x 8.4 mm (5.77 x 2.79 x 0.33 in) |
| Weight | 144 g (5.08 oz) |
| Colours | Black, Blue, Red |
| Screen Size | 5.45 inches, 76.7 cm2 (~73.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~295 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 8 MP, f/2.0, (wide), AF |
| Front Camera | 5 MP, f/2.2 |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 3020 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.