
5.0 inches, 68.0 cm2 (~66.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$152
Display
5.0 inches, 68.0 cm2 (~66.2% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Po 4000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2016, February
| Brand | Honor |
| Model | Honor Holly 2 Plus |
| Dimensions | 143.1 x 71.8 x 9.7 mm (5.63 x 2.83 x 0.38 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| Colours | Gray, Gold, White |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.0 cm2 (~66.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~296 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, f/2.0, 28mm (wide), AF |
| Front Camera | 5 MP, f/2.2 |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 18 h |
| Standby | Up to 720 h (3G) |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.