
5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$152
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.1% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Po 3100 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2016, October
| Brand | Honor |
| Model | Honor Holly 3 |
| Dimensions | 154.3 x 77.1 x 8.5 mm (6.07 x 3.04 x 0.33 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| Colours | Black, White, Gold |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, f/2.0, 28mm (wide), AF |
| Front Camera | 8 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/4", 1.12m |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 3100 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-450MP4 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 4G | LTE (unspecified) |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP or 4.1, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.