
6.39 inches, 100.2 cm2 (~84.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$652
Display
6.39 inches, 100.2 cm2 (~84.8% screen-to-body ratio)
Camera
Manual pop-up 16 MP
Battery
Li-Po 3500 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / LTE | Available. Released 2019, March
| Brand | Honor |
| Model | Honor Magic 2 3D |
| Dimensions | 157.3 x 75.1 x 8.3 mm (6.19 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight | 206 g (7.27 oz) |
| Colours | Gradient Black, Gradient Red, Gradient Blue |
| Screen Size | 6.39 inches, 100.2 cm2 (~84.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat21 1400/200 Mbps |
| Main Camera | Manual pop-up 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0m Manual pop-up TOF 3D, (depth/biometrics sensor) Manual pop-up 2 MP, f/2.4, depth sensor 16 MP, f/1.8, PDAF 16 MP, f/2.2 24 MP B/W, f/1.8 |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 4K@30fps, 1080p@30fps, 720p@480fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 3500 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 512GB 8GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP10 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 12, 17, 19, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Radio | No |
| Sensors | Face ID, fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.