
1.39 inches, 12.5 cm2 (~59.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$196
Display
1.39 inches, 12.5 cm2 (~59.4% screen-to-body ratio)
Battery
Li-Ion 455 mAh
No cellular connectivity | Available. Released 2019, December
| Brand | Honor |
| Model | Honor MagicWatch 2 |
| Dimensions | 45.9 x 45.9 x 10.7 mm (1.81 x 1.81 x 0.42 in) |
| Weight | 41 g (1.45 oz) |
| Colours | Charcoal Black, Flax Brown, Agate Black, Sarkura Gold |
| Screen Size | 1.39 inches, 12.5 cm2 (~59.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | OLED | 454 x 454 pixels, 1:1 ratio (~326 ppi density) |
| Frequency | No |
| Battery | Li-Ion 455 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 4GB |
| Card Slot | No |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 3G Speed | N/A |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 5.1, LE, EDR |
| USB | No |
| GPS | Yes, with GLONASS, GALILEO |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer, compass |
| Other | Glass front, ceramic back, stainless steel frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.