
6.95 inches, 122.6 cm2 (~81.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$435
Display
6.95 inches, 122.6 cm2 (~81.5% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Po 5000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE | Available. Released 2018, August
| Brand | Honor |
| Model | Honor Note 10 |
| Dimensions | 177 x 85 x 7.7 mm (6.97 x 3.35 x 0.30 in) |
| Weight | 230 g (8.11 oz) |
| Colours | Midnight Black, Phantom Blue |
| Screen Size | 6.95 inches, 122.6 cm2 (~81.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED, HDR10 | 1080 x 2220 pixels, 18.5:9 ratio (~355 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat16 1024/150 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, f/2.0 16 MP, f/1.8, PDAF 24 MP B/W, f/1.8, PDAF |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 4K@30fps, 1080p@30fps (gyro-EIS) | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP12 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| USB | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front, glass back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.