
6.6 inches, 121.2 cm2 (~74.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$272
Display
6.6 inches, 121.2 cm2 (~74.6% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Po 4500 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE | Available. Released 2016, September
| Brand | Honor |
| Model | Honor Note 8 |
| Dimensions | 178.8 x 90.9 x 7.2 mm (7.04 x 3.58 x 0.28 in) |
| Weight | 219 g (7.72 oz) |
| Colours | White, Gold, Gray |
| Screen Size | 6.6 inches, 121.2 cm2 (~74.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super AMOLED | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~443 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps or LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, f/2.0, AF, OIS |
| Front Camera | 5 MP, f/2.0 |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama | 4K@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4500 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A72 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T880 MP4 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| USB | USB Type-C, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.