
8.0 inches, 185.6 cm2 (~72.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$250
Display
8.0 inches, 185.6 cm2 (~72.1% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 4800 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2016, October
| Brand | Honor |
| Model | Honor Pad 2 |
| Dimensions | 209.3 x 123 x 8.1 mm (8.24 x 4.84 x 0.32 in) |
| Weight | 340 g (11.99 oz) |
| Colours | Gold, White |
| Screen Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~72.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~283 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 8 MP, f/2.0, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4800 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 3GB RAM, 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (4x1.2 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE (unspecified) |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (region dependent) |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.