
10.1 inches, 295.8 cm2 (~74.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$272
Display
10.1 inches, 295.8 cm2 (~74.2% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Po 5100 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2019, July
| Brand | Honor |
| Model | Honor Pad 5 10.1 |
| Dimensions | 243 x 164 x 7.8 mm (9.57 x 6.46 x 0.31 in) |
| Weight | - |
| Colours | Glacial Blue |
| Screen Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~74.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1920 x 1200 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, f/2.4, AF |
| Front Camera | 2 MP, f/2.4 |
| Video | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 5100 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.36 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T830 MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE (unspecified) |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS (LTE model), GLONASS, BDS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer |
| Other | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.