
6.3 inches, 97.4 cm2 (~83.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$272
Display
6.3 inches, 97.4 cm2 (~83.0% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP
Battery
Li-Po 3750 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / LTE | Available. Released 2018, August
| Brand | Honor |
| Model | Honor Play |
| Dimensions | 157.9 x 74.3 x 7.5 mm (6.22 x 2.93 x 0.30 in) |
| Weight | 176 g (6.21 oz) |
| Colours | Midnight Black, Navy Blue, Violet, Player Edition Red, Player Edition Black |
| Screen Size | 6.3 inches, 97.4 cm2 (~83.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~409 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat16 1024/150 Mbps |
| Main Camera | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0m 16 MP, f/2.2, PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 4K@30fps, 1080p@60fps, 1080p@30fps (gyro-EIS) | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 3750 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP12 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 - India |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 38, 40, 41 - Global |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 - India |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, EDR, aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | No |
| HD | AnTuTu: 204876 (v7), 238754 (v8)GeekBench: 6696 (v4.4), 1647 (v5.1)GFXBench: 21fps (ES 3.1 onscreen) |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.