
6.81 inches, 112.0 cm2 (~83.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$272
Display
6.81 inches, 112.0 cm2 (~83.9% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP 64 MP
Battery
Li-Po 4300 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G | Available. Released 2020, June 13
| Brand | Honor |
| Model | Honor Play4 |
| Dimensions | 170 x 78.5 x 8.9 mm (6.69 x 3.09 x 0.35 in) |
| Weight | 213 g (7.51 oz) |
| Colours | Black, Blue, Light Blue |
| Screen Size | 6.81 inches, 112.0 cm2 (~83.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~386 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Main Camera | 16 MP 64 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.72", 0.8m, PDAF 8 MP, f/2.2, (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | Dual-LED flash, HDR, panorama | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4300 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 128GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A76 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57MP4 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.