
6.39 inches, 100.2 cm2 (~82.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$141
Display
6.39 inches, 100.2 cm2 (~82.4% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 4000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / LTE | Available. Released 2019, September
| Brand | Honor |
| Model | Honor Play 3 |
| Dimensions | 159.8 x 76.1 x 8.1 mm (6.29 x 3.00 x 0.32 in) |
| Weight | 176 g (6.21 oz) |
| Colours | Magic Night Black, Aurora Blue, Charm Red |
| Screen Size | 6.39 inches, 100.2 cm2 (~82.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~269 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 400/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, f/2.0 48 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/2.0", 0.8m, PDAF 8 MP, f/2.4, 13mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12m 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Other | Glass front, plastic back, plastic frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.