
5.71 inches, 81.4 cm2 (~78.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$98
Display
5.71 inches, 81.4 cm2 (~78.1% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Po 3020 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / LTE | Available. Released 2019, September
| Brand | Honor |
| Model | Honor Play 3e |
| Dimensions | 147.1 x 70.8 x 8.5 mm (5.79 x 2.79 x 0.33 in) |
| Weight | 146 g (5.15 oz) |
| Colours | Magic Night Black, Platinum Gold, Aurora Blue |
| Screen Size | 5.71 inches, 81.4 cm2 (~78.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~295 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Main Camera | 13 MP, f/1.8, PDAF |
| Front Camera | 5 MP, f/2.2 |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 3020 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 2GB RAM, 64GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.