
6.3 inches, 95.8 cm2 (~83.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$217
Display
6.3 inches, 95.8 cm2 (~83.2% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP
Battery
Li-Po 4000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / LTE | Available. Released 2020, April 09
| Brand | Honor |
| Model | Honor Play 4T Pro |
| Dimensions | 157.4 x 73.2 x 7.8 mm (6.20 x 2.88 x 0.31 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| Colours | Black, Blue, Green |
| Screen Size | 6.3 inches, 95.8 cm2 (~83.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | OLED | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~418 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Main Camera | 16 MP, f/2.0, (wide) 48 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/2.0", 0.8m, PDAF 8 MP, f/2.4, 17mm (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 4K@30fps, 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| Card Slot | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (2x2.27 GHz Cortex-A76 & 6x1.88 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MP6 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.