
6.3 inches, 95.8 cm2 (~81.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$130
Display
6.3 inches, 95.8 cm2 (~81.3% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 5000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / LTE | Available. Released 2020, April 03
| Brand | Honor |
| Model | Honor Play 9A |
| Dimensions | 159.1 x 74.1 x 9 mm (6.26 x 2.92 x 0.35 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| Colours | Blue Water Emerald, Jasper Green, Dark Night Black |
| Screen Size | 6.3 inches, 95.8 cm2 (~81.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~278 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, f/2.0, (wide) 13 MP, f/1.8, (wide), PDAF 2 MP, (depth) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Other | Glass front, plastic back, plastic frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.