
8.0 inches, 185.6 cm2 (~74.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$217
Display
8.0 inches, 185.6 cm2 (~74.4% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 5100 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2019, March
| Brand | Honor |
| Model | Honor Tab 5 |
| Dimensions | 204.2 x 122.2 x 8.2 mm (8.04 x 4.81 x 0.32 in) |
| Weight | 310 g (10.93 oz) |
| Colours | Silver, Blue |
| Screen Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~74.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1920 x 1200 pixels, 16:10 ratio (~283 ppi density) | Scratch-resistant glass |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, f/2.0, AF |
| Front Camera | 8 MP, f/2.0 |
| Video | HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 5100 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS (LTE model), GLONASS, BDS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.