
4.0 inches, 44.1 cm2 (~59.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$141
Display
4.0 inches, 44.1 cm2 (~59.2% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Removable Li-Ion 1930 mAh battery
Processor
1.4
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Honor |
| Model | Honor U8860 |
| Dimensions | 122 x 61 x 11 mm (4.80 x 2.40 x 0.43 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| Colours | Glossy Black, Textured Black, Elegant White, Vibrant Yellow, Cherry Blossom Pink, Burgundy |
| Screen Size | 4.0 inches, 44.1 cm2 (~59.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Frequency | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | VGA |
| Video | LED flash, HDR | 720p@30fps |
| Battery | Removable Li-Ion 1930 mAh battery |
| Talk Time | Up to 6 h 40 min |
| Standby | Up to 380 h |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 1.4 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.