
6.57 inches, 104.7 cm2 (~84.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$543
Display
6.57 inches, 104.7 cm2 (~84.9% screen-to-body ratio)
Camera
32 MP
Battery
Li-Po 4100 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE / 5G | Available. Released 2019, December
| Brand | Honor |
| Model | Honor V30 Pro |
| Dimensions | 162.7 x 75.8 x 8.8 mm (6.41 x 2.98 x 0.35 in) |
| Weight | 206 g (7.27 oz) |
| Colours | Ocean Blue, Galaxy Black, Icelandic frost |
| Screen Size | 6.57 inches, 104.7 cm2 (~84.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~400 ppi density) | Yes |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G (2+ Gbps DL) |
| Main Camera | 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8m 8 MP, f/2.2, 17mm (ultrawide) 40 MP, f/1.6, 27mm (wide), 1/1.7", PDAF, Laser AF, OIS 8 MP, f/2.4, 80mm (telephoto), 1/4.0", PDAF, OIS, 3x optical zoom 12 MP, f/2.2, 16mm (ultrawide), 1.4m, AF |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 4K@30fps, 1080p@30fps, 720p@960fps, (gyro-EIS) | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4100 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Octa-core (2x2.86 GHz Cortex-A76 & 2x2.36 GHz Cortex-A76 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP16 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Infrared | Yes |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Radio | No |
| HD | AnTuTu: 381241 (v7), 500571 (v8) GeekBench: 12824 (v4.4), 3204 (v5.1) GFXBench: 35fps (ES 3.1 onscreen) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front, glass back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.