
10.4 inches, 307.9 cm2 (~81.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$304
Display
10.4 inches, 307.9 cm2 (~81.1% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Po 7250 mAh
Processor
Octa-core
LTE / 5G | Available. Released 2020, June 15
| Brand | Honor |
| Model | Honor V6 |
| Dimensions | 245.2 x 154.9 x 7.8 mm (9.65 x 6.10 x 0.31 in) |
| Weight | 480 g (1.06 lb) |
| Colours | Green, Silver, Black |
| Screen Size | 10.4 inches, 307.9 cm2 (~81.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1200 x 2000 pixels, 5:3 ratio (~224 ppi density) |
| Frequency | LTE-A, 5G |
| Main Camera | 13 MP, f/1.8, (wide), AF |
| Front Camera | 8 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 7250 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Octa-core (1x2.58 GHz Cortex-A76 & 3x2.40 GHz Cortex-A76 & 4x1.84 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G77 (8-core) |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | LTE |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 3G Speed | N/A |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, GLONASS, BDS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.