
5.7 inches, 89.6 cm2 (~73.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$315
Display
5.7 inches, 89.6 cm2 (~73.5% screen-to-body ratio)
Camera
12 MP
Battery
Li-Ion 3500 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2016, May
| Brand | Honor |
| Model | Honor V8 |
| Dimensions | 157 x 77.6 x 7.8 mm (6.18 x 3.06 x 0.31 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| Colours | Silver, Gold, Rose Gold |
| Screen Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~73.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS-NEO LCD | 1080 x 1920 pixels (KNT-AL10, KNT-TL10) (~386 ppi pixel density)1440 x 2560 pixels (KNT-AL20), 16:9 ratio (~515 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Main Camera | 12 MP, f/2.2, 27mm (wide), 1/2.9", 1.25m, PDAF 12 MP B/W |
| Front Camera | 8 MP, f/2.4 |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR | 1080p@60fps, 1080p@30fps, 720p@120fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3500 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 4GB RAM (AL10,TL10), 64GB 4GB RAM (AL20) |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A72 & 4x1.8 GHz Cortex A53)Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A72 & 4x1.8 GHz Cortex A53) |
| GPU | Mali-T880 MP4 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 4, 7 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C |
| Infrared | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | No |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.