
6.4 inches, 101.4 cm2 (~85.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$680
Display
6.4 inches, 101.4 cm2 (~85.7% screen-to-body ratio)
Camera
25 MP
Battery
Li-Po 4000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2018, December
| Brand | Honor |
| Model | Honor View 20 |
| Dimensions | 156.9 x 75.4 x 8.1 mm (6.18 x 2.97 x 0.32 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| Colours | Saphire Blue, Phantom Blue, Phantom Red, Midnight Black |
| Screen Size | 6.4 inches, 101.4 cm2 (~85.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 2310 pixels (~398 ppi density) | Yes |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Main Camera | 25 MP, f/2.0, 27mm 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0", 0.8m, PDAF TOF 3D, (depth) |
| Video | Panorama, HDR, LED flash | 4K@30fps, 1080p@30fps, 720p@960fps, (gyro-EIS) | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP10 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 19, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| USB | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
| Infrared | Yes |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Radio | No |
| HD | AnTuTu: 275413 (v7)GeekBench: 9530 (v4.4)GFXBench: 28fps (ES 3.1 onscreen) |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front, glass back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.