
6.63 inches, 106.1 cm2 (~84.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$272
Display
6.63 inches, 106.1 cm2 (~84.7% screen-to-body ratio)
Camera
Motorized pop-up 16 MP
Battery
Li-Po 4300 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G | Available. Released 2020, May 26
| Brand | Honor |
| Model | Honor X10 5G |
| Dimensions | 163.7 x 76.5 x 8.8 mm (6.44 x 3.01 x 0.35 in) |
| Weight | 203 g (7.16 oz) |
| Colours | Blue, Orange, Black, Silver |
| Screen Size | 6.63 inches, 106.1 cm2 (~84.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPS IPS LCD, 90Hz | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~397 ppi density) | Aluminosilicate glass |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat12 600/50 Mbps, 5G 2.3 Gbps DL |
| Main Camera | Motorized pop-up 16 MP, f/2.2, 24mm (wide), 1/3.06", 1.0m 40 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.7", PDAF 8 MP, f/2.4, 17mm, 120 (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 4K@30fps, 1080p@30fps, 720p@960fps, gyro-EIS | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4300 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| Card Slot | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (1x2.36 GHz Cortex-A76 & 3x2.22 GHz Cortex-A76 & 4x1.84 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 (6-core) |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | No |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front (Aluminosilicate glass) |
Similar phones and alternatives
No comments yet.