
2.8 inches, 42 x 57 mm, 24.3 cm2 (~38.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$282
10
3
Last Seen
5/30/2026, 11:56:50 PM
Last 30 days: 3 visits
Display
2.8 inches, 42 x 57 mm, 24.3 cm2 (~38.8% screen-to-body ratio)
Camera
1.3 MP
Battery
Removable Li-Ion 1200 mAh battery
Processor
Intel
GSM | Discontinued
| Brand | I Mate |
| Model | i-mate JAM |
| Dimensions | 108 x 58 x 18 mm (4.25 x 2.28 x 0.71 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| Colours | Stylish black and silver |
| Screen Size | 2.8 inches, 42 x 57 mm, 24.3 cm2 (~38.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Main Camera | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1200 mAh battery |
| Talk Time | Up to 3 h 30 min |
| Standby | Up to 180 h |
| Internal Memory | 64MB RAM |
| Card Slot | SDIO/MMC, up to 2 GB |
| Processor | Intel PXA272 416 MHz |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Proprietary |
| Infrared | Yes |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Ringtone | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML (PocketIE) |
High intent terms currently driving global index visibility
No comments yet.
Dynamic specification-based answers for search crawlers
The price of I Mate i-mate JAM starts around $282 (USD) globally. In regional markets, this translates to approximately PKR 78,520 in Pakistan and INR 23,500 in India depending on local retail taxes and custom duties.
I Mate i-mate JAM was officially announced in recent months and released in recently. It brings a fresh set of hardware updates and is built for modern mobile user workflows.
I Mate i-mate JAM features a stunning 2.8 inches, 42 x 57 mm, 24.3 cm2 (~38.8% screen-to-body ratio) display, backed by a powerful 1.3 MP main camera setup, and is kept running smoothly by a Removable Li-Ion 1200 mAh battery battery capacity.
The I Mate i-mate JAM is powered by a high-grade Intel PXA272 416 MHz processor, coupled with 64MB RAM for optimal multitasking, app loading speeds, and gaming capability.