
3.5 inches, 53 x 71 mm, 37.9 cm2 (~42.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$288
9
3
Last Seen
5/30/2026, 11:57:37 PM
Last 30 days: 3 visits
Display
3.5 inches, 53 x 71 mm, 37.9 cm2 (~42.3% screen-to-body ratio)
Camera
1.3 MP
Battery
Removable Li-Ion 1300 mAh battery
Processor
Intel
GSM | Discontinued
| Brand | I Mate |
| Model | i-mate PDA2 |
| Dimensions | 130 x 69 x 19 mm (5.12 x 2.72 x 0.75 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Screen Size | 3.5 inches, 53 x 71 mm, 37.9 cm2 (~42.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors | 240 x 320 pixels, 3.5 inches, 4:3 ratio (~114 ppi density) |
| Main Camera | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
| Talk Time | Up to 3 h 30 min |
| Standby | Up to 150 h |
| Internal Memory | 128MB RAM, 64MB ROM |
| Card Slot | MMC/SDIO, up to 2 GB |
| Processor | Intel XScale PXA272 520 MHz |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b |
| Bluetooth | v.1.2 |
| USB | Proprietary |
| Infrared | Yes |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Ringtone | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML (PocketIE) |
High intent terms currently driving global index visibility
No comments yet.
Dynamic specification-based answers for search crawlers
The price of I Mate i-mate PDA2 starts around $288 (USD) globally. In regional markets, this translates to approximately PKR 80,030 in Pakistan and INR 23,951 in India depending on local retail taxes and custom duties.
I Mate i-mate PDA2 was officially announced in recent months and released in recently. It brings a fresh set of hardware updates and is built for modern mobile user workflows.
I Mate i-mate PDA2 features a stunning 3.5 inches, 53 x 71 mm, 37.9 cm2 (~42.3% screen-to-body ratio) display, backed by a powerful 1.3 MP main camera setup, and is kept running smoothly by a Removable Li-Ion 1300 mAh battery battery capacity.
The I Mate i-mate PDA2 is powered by a high-grade Intel XScale PXA272 520 MHz processor, coupled with 128MB RAM, 64MB ROM for optimal multitasking, app loading speeds, and gaming capability.