
3.5 inches, 53 x 71 mm, 37.9 cm2 (~41.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$288
11
4
Last Seen
5/30/2026, 11:58:17 PM
Last 30 days: 4 visits
Display
3.5 inches, 53 x 71 mm, 37.9 cm2 (~41.7% screen-to-body ratio)
Camera
VGA
Battery
Removable Li-Ion 1200 mAh battery
Processor
Intel
GSM | Discontinued
| Brand | I Mate |
| Model | i-mate Pocket PC |
| Dimensions | 130 x 70 x 18 mm, 105 cc (5.12 x 2.76 x 0.71 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Colours | Silver |
| Screen Size | 3.5 inches, 53 x 71 mm, 37.9 cm2 (~41.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~114 ppi density) |
| Main Camera | VGA |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1200 mAh battery |
| Talk Time | Up to 3 h 30 min |
| Standby | Up to 160 h |
| Internal Memory | 64MB RAM (128MB optional) |
| Card Slot | SDIO/MMC |
| Processor | Intel PXA263 400 MHz |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Proprietary |
| Infrared | Yes |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Ringtone | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| Browser | HTML (PocketIE) |
High intent terms currently driving global index visibility
No comments yet.
Dynamic specification-based answers for search crawlers
The price of I Mate i-mate Pocket PC starts around $288 (USD) globally. In regional markets, this translates to approximately PKR 80,030 in Pakistan and INR 23,951 in India depending on local retail taxes and custom duties.
I Mate i-mate Pocket PC was officially announced in recent months and released in recently. It brings a fresh set of hardware updates and is built for modern mobile user workflows.
I Mate i-mate Pocket PC features a stunning 3.5 inches, 53 x 71 mm, 37.9 cm2 (~41.7% screen-to-body ratio) display, backed by a powerful VGA main camera setup, and is kept running smoothly by a Removable Li-Ion 1200 mAh battery battery capacity.
The I Mate i-mate Pocket PC is powered by a high-grade Intel PXA263 400 MHz processor, coupled with 64MB RAM (128MB optional) for optimal multitasking, app loading speeds, and gaming capability.