
2.2 inches, 35 x 44 mm, 15.2 cm2 (~25.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$288
10
4
Last Seen
5/31/2026, 7:40:51 PM
Last 30 days: 4 visits
Display
2.2 inches, 35 x 44 mm, 15.2 cm2 (~25.3% screen-to-body ratio)
Camera
VGA
Battery
Removable Li-Ion 1000 mAh battery
Processor
133
GSM | Discontinued
| Brand | I Mate |
| Model | i-mate Smartphone2 |
| Dimensions | 120.4 x 50.1 x 24.4 mm, 105 cc (4.74 x 1.97 x 0.96 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| Screen Size | 2.2 inches, 35 x 44 mm, 15.2 cm2 (~25.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 65K colors | 176 x 220 pixels, 2.2 inches (~128 ppi density) |
| Main Camera | VGA |
| Video | No |
| Battery | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Talk Time | Up to 3 h 30 min |
| Standby | Up to 90 h |
| Internal Memory | 32MB RAM, 64MB ROM |
| Card Slot | SDIO/MMC, up to 2 GB |
| Processor | 133 MHz ARM925 |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 8 |
| EDGE | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| USB | 1.1 |
| Infrared | Yes |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Ringtone | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| Browser | HTML (PocketIE) |
High intent terms currently driving global index visibility
No comments yet.
Dynamic specification-based answers for search crawlers
The price of I Mate i-mate Smartphone2 starts around $288 (USD) globally. In regional markets, this translates to approximately PKR 80,030 in Pakistan and INR 23,951 in India depending on local retail taxes and custom duties.
I Mate i-mate Smartphone2 was officially announced in recent months and released in recently. It brings a fresh set of hardware updates and is built for modern mobile user workflows.
I Mate i-mate Smartphone2 features a stunning 2.2 inches, 35 x 44 mm, 15.2 cm2 (~25.3% screen-to-body ratio) display, backed by a powerful VGA main camera setup, and is kept running smoothly by a Removable Li-Ion 1000 mAh battery battery capacity.
The I Mate i-mate Smartphone2 is powered by a high-grade 133 MHz ARM925 processor, coupled with 32MB RAM, 64MB ROM for optimal multitasking, app loading speeds, and gaming capability.