
2.2 inches, 35 x 44 mm, 15.2 cm2 (~30.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$288
9
4
Last Seen
5/31/2026, 7:40:01 PM
Last 30 days: 4 visits
Display
2.2 inches, 35 x 44 mm, 15.2 cm2 (~30.7% screen-to-body ratio)
Camera
VGA
Battery
Removable Li-Ion 1050 mAh battery
Processor
200
GSM | Discontinued
| Brand | I Mate |
| Model | i-mate SP3 |
| Dimensions | 107.5 x 46.2 x 17 mm (4.23 x 1.82 x 0.67 in) |
| Weight | 106.3 g (3.74 oz) |
| Colours | Cool metallic, Light blue |
| Screen Size | 2.2 inches, 35 x 44 mm, 15.2 cm2 (~30.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 65K colors | 176 x 220 pixels, 2.2 inches (~128 ppi density) |
| Main Camera | VGA |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1050 mAh battery |
| Talk Time | Up to 3 h 30 min |
| Standby | Up to 140 h |
| Internal Memory | 32MB RAM, 64MB ROM |
| Card Slot | MiniSD |
| Processor | 200 MHz ARM926EJ-S |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.1 |
| USB | Proprietary |
| Infrared | Yes |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Ringtone | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML (PocketIE) |
High intent terms currently driving global index visibility
No comments yet.
Dynamic specification-based answers for search crawlers
The price of I Mate i-mate SP3 starts around $288 (USD) globally. In regional markets, this translates to approximately PKR 80,030 in Pakistan and INR 23,951 in India depending on local retail taxes and custom duties.
I Mate i-mate SP3 was officially announced in recent months and released in recently. It brings a fresh set of hardware updates and is built for modern mobile user workflows.
I Mate i-mate SP3 features a stunning 2.2 inches, 35 x 44 mm, 15.2 cm2 (~30.7% screen-to-body ratio) display, backed by a powerful VGA main camera setup, and is kept running smoothly by a Removable Li-Ion 1050 mAh battery battery capacity.
The I Mate i-mate SP3 is powered by a high-grade 200 MHz ARM926EJ-S processor, coupled with 32MB RAM, 64MB ROM for optimal multitasking, app loading speeds, and gaming capability.